Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości na mocy porozumienia z Zespół Szkół Ekonomicznych i Mundurowych w Chełmie im. gen. Władysława Andersa zorganizowała wyjazd laboratoryjny dla uczniów klas mundurowych w ramach projektu „Ekonomy i praca – to się opłaca”. W siedzibie uczelni odbyły się cztery edycje spotkań z młodzieżą.
Spotkanie miało na celu przybliżenie oferty studiów, przedstawienie pracy funkcjonariuszy Służby Więziennej oraz zaprezentowanie technik, którymi posługują się Grupy Interwencyjne Służby Więziennej.
Pracownicy SW przedstawili młodzieży pozytywne aspekty pracy w tej jednostce. Sam mundur jest symbolicznym nośnikiem kompetencji, co z pewnością dodaje odwagi i motywacji. Wymaga również gotowości do ciągłego podnoszenia swoich kwalifikacji oraz doskonalenia się, a cechy osobowości − takie jak ambicja i aspiracje − mają wpływ na aktywność zawodową, samodoskonalenie oraz poczucie samorealizacji.
Odbyły się także warsztaty dotyczące prawa karnego i prawa wykroczeń w pracy służb mundurowych. To właśnie funkcjonariusze stanowią pierwsze, bezpośrednie ogniwo łańcucha wymiaru sprawiedliwości, z którym na co dzień spotykają się obywatele. Dlatego tak istotne jest dysponowanie przez nich najnowszą wiedzą na temat aktualnego stanu prawnego.
Zwieńczeniem poszczególnych edycji było spotkanie z dr. Marcinem Romanowskim, Wiceministrem Sprawiedliwości. Spotkania z młodzieżą, które miały miejsce w Ministerstwie Sprawiedliwości, posłużyły promowaniu świadomości prawnej i pracy wymiaru sprawiedliwości.