Sprawnościowy tor przeszkód pod czujnym okiem SWWS

SWWS jako sędzia w zawodach pn. „Sprawnościowy tor przeszkód”, których organizatorem była Akademia Wychowania Fizycznego im. Jerzego Kukuczki w Katowicach, z którą nasza Uczelnia współpracuje w ramach porozumienia.

Zawody odbyły się 8 lutego 2023 roku w wielofunkcyjnej hali sportowej AWF Katowice. Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości reprezentował ppor. Grzegorz Kostyra. Do wspólnego sędziowania zaproszono także przedstawiciela Policji oraz Państwowej Straży Pożarnej.

Sprawnościowy tor przeszkód polegał na pokonaniu dowolną techniką, w jak najkrótszym czasie toru przeszkód, składającego się z następujących elementów:

1. Pokonanie dowolna techniką kompleksu trzech, równolegle ustawionych skrzyń gimnastycznych (5 części – pełna wysokość). Przeszkodę należało pokonać w taki sposób, aby całe ciało ćwiczącego znajdowało się ponad skrzynią, w jej rzucie pionowym.

2. Pokonanie dowolną techniką kompleksu pięciu, równolegle ustawionych płotków lekkoatletycznych (wysokość płotka 64 cm). Przeszkodę należało pokonać w taki sposób, aby całe ciało ćwiczącego znajdowało się nad płotkiem, w jego rzucie pionowym.

3. Łączone trzy przewroty (w przód, tył, w przód), wykonywane na trzech materacach gimnastycznych, wszystkie przewroty musiały być wykonane w kierunku biegu po torze.

4. Bieg po ławeczce gimnastycznej (dł. 4 m, wys. 30 cm).

5. Bieg z piłką lekarską o masie 5 kg na dystansie 10 m.

6. Pokonanie dowolna techniką kompleksu czterech płotków lekkoatletycznych, ustawionych równolegle naprzemiennie (płotek wysoki – 95 cm, niski – 64 cm.). Przeszkody należało pokonać w taki sposób, aby całe ciało ćwiczącego znajdowało się odpowiednio pod płotkiem (płotek wysoki) i nad płotkiem (płotek niski), w jego rzucie pionowym.

7. Z pozycji siedzącej rzuty piłką lekarską 3 kg oburącz zza głowy na minimalną odległość co najmniej 5 m. Zawodnicy po wykonaniu 3 poprawnych rzutów kontynuowali bieg po torze.

8. Bieg wahadłowy na dystansie 5 m. Ćwiczący pokonywali biegiem pięć wyznaczonych długości, przekraczając każdorazowo linię końcową.

W Zawodach udział wzięli uczniowie szkół ponadpodstawowych z województwa śląskiego, którzy zostali terminowo zgłoszeni do Zawodów i nie mali przeciwwskazań zdrowotnych do wykonywania ćwiczeń fizycznych.

Wszystkim uczestnikom zawodów serdecznie gratulujemy!