STATES OF EMERGENCY – NATIONAL AND INTERNATIONAL CONDITIONS

W dniach 10–11 grudnia 2020 r. odbyła się (on-line) międzynarodowa konferencja młodych naukowców pt. States of emergency – national and international conditions, zorganizowana przez Instytut Nauk o Bezpieczeństwie Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie we współpracy z Kołem Naukowym Prawa Międzynarodowego Europejskiej Wyższej Szkoły Prawa i Administracji oraz Kołem Naukowym Bezpieczeństwa Narodowego Wojskowej Akademii Technicznej. W konferencji udział wzięli przedstawiciele polskich oraz zagranicznych ośrodków naukowych. Referaty wygłosili badacze z Norwegii, Szkocji, Anglii, USA, Polski oraz Federacji Rosyjskiej.

Celem konferencji było przedstawienie modeli, standardów i skutków wprowadzenia stanów nadzwyczajnych w ujęciu krajowym i międzynarodowym. Organizatorzy dołożyli wszelkich starań, aby w sposób wielowymiarowy przedstawić tematykę stanów nadzwyczajnych, akcentując przede wszystkim aspekty bezpieczeństwa personalnego i strukturalnego.

Wykład wprowadzający pt. Prawa człowieka podczas stanów nadzwyczajnych wygłosił prof. dr hab. Roman Wieruszewski. W następnej kolejności zostały wygłoszone referaty w ramach paneli zatytułowanych: bezpieczeństwo państwa, prawa i wolności jednostki podczas stanów nadzwyczajnych, stany nadzwyczajne – uwarunkowania międzynarodowe oraz aktualna problematyka stanów nadzwyczajnych. Uczestnicy konferencji wprowadzili zaproszonych gości m.in. w tematykę: Regulacji prawnych dotyczących stanów nadzwyczajnych w RP, Zagrożeń bezpieczeństwa determinujących wprowadzenie stanów nadzwyczajnych, Swobód obywatelskich podczas stanów nadzwyczajnych, Międzynarodowych uwarunkowań stanów nadzwyczajnych – od państwa rzymskiego  do czasów współczesnych, Stanów nadzwyczajnych w USA, Ameryce Południowej, Japonii, Izraelu, Wielkiej Brytanii, Praw człowieka w stanie wyjątkowym i wojennym, Ograniczeń swobody działalności gospodarczej podczas stanów nadzwyczajnych, Zadań służb, inspekcji i straży, w tym Służby Więziennej podczas stanów nadzwyczajnych.

Podczas drugiego dnia konferencji młodzi naukowcy zaprezentowali wyniki swoich dociekań naukowych w zakresie standardów i rozwiązań przyjmowanych podczas stanów nadzwyczajnych oraz miała miejsce debata oksfordzka nt. Kompetencji organów władzy wykonawczej w zakresie inicjowania i wprowadzenia stanów nadzwyczajnych.

Szeroki zakres tematyczny wystąpień spotkał się z ogromnym zainteresowaniem zaproszonych gości i zaowocował interesującą dyskusją poświęconą szczególnej instytucji prawa wewnętrznego, jaką są bez wątpienia stany nadzwyczajne.

Komitet naukowy:
płk dr Marcin Strzelec – rektor-komendant WSKiP – przewodniczący