Studenci WSKiP z wizytą w Zakładzie Karnym w Wołowie

10 grudnia 2019 r. studenci WSKiP w obecności mjr dr. Leszka Kołtuna – Prorektora WSKiP,  dra hab. Krzysztofa Wojcieszka, mjr Agnieszki Kowalewskiej oraz ppor. Agnieszki Nowogrodzkiej – wykładowców WSKiP, złożyli wizytę w Zakładzie Karnym  w Wołowie.

Podczas wizyty w jednej z największych jednostek penitencjarnych w Polsce studenci mieli okazję wysłuchania prelekcji na temat organizacji więziennictwa oraz resocjalizacji osób wchodzących w kolizję z prawem. W kolejnej części wizyty studenci zwiedzili teren zakładu karnego przeznaczonego dla recydywistów penitencjarnych, w którym znajduje się Centrum Kształcenia Ustawicznego, oddział dla skazanych  tymczasowo aresztowanych, stwarzających poważne zagrożenie społeczne albo poważne zagrożenie bezpieczeństwa jednostek penitencjarnych, oraz dla skazanych z niepsychotycznymi zaburzeniami psychicznymi lub upośledzonych umysłowo.

Jednym z punktów wizyty studentów na terenie miasta Wołów było uczestnictwo w prelekcji na temat bezpieczeństwa w ruchu drogowym przeprowadzonej przez funkcjonariuszy Ogniwa Ruchu Drogowego Komendy Powiatowej Policji w Wołowie. Podczas spotkania omówiono zasady bezpiecznego poruszania się w ruchu drogowym, a także odpowiedzialności jaką możemy ponieść za naruszenie tych przepisów. Funkcjonariusze Policji przypomnieli studentom również o zmianach wprowadzonych w przepisach ruchu drogowego.

Studenci uczestniczyli również w zajęciach z zakresu profilaktyki uzależnień, przeprowadzonych przez dra hab. Krzysztofa Wojcieszka, prof. WSKiP. W czasie warsztatów prowadzący odwołał się do rozwijania zasobów jednostki, ale także do konsekwencji społecznych wynikających z uzależnień.

Doświadczenia płynące z tego typu spotkań w jednostkach penitencjarnych oprócz przekazu wychowawczego, pozwalają również na zweryfikowanie poglądów i opinii na temat wykonywania kary pozbawienia wolności, jakie studenci nabywają po zapoznaniu się z wiedzą na temat środków karnych i stanowią istotny element praktyczny specjalistycznego przygotowania zawodowego personelu penitencjarnego.

Opracowanie: Zespół ds. public relations WSKiP

Zob. https://wroclaw.tvp.pl/45730986/nietypowa-lekcja-wieziennictwa-w-zakladzie-karnym-w-wolowie