Święto Wojska Polskiego i 101. Rocznica Bitwy Warszawskiej

Bitwa Warszawska – zwycięstwo Polski dla wolności Europy - Polska w Meksyku  - Portal Gov.pl

Bitwa Warszawska zwana też  „Cudem nad Wisłą” to największe militarne zwycięstwo Polski w XX wieku, decydujące starcie w wojnie polsko-bolszewickiej przeprowadzone dzięki bohaterskiej, niezłomnej postawie żołnierzy i całego narodu.

Podczas bitwy trwającej od 13 do 25 sierpnia 1920 r. rozgromiono wielką armię sowiecką kroczącą ku zachodowi. Zwycięstwo sprawiło, iż Rzeczypospolita zachowała niepodległość i powstrzymało inwazję bolszewickiej Rosji na Europę.

Cud nad Wisłą - Plakaty Historii w Wielkim Formacie - Edukacja IPN
Cud nad Wisłą
Jerzy Kossak, Cud nad Wisłą, 1930 r., olej na płótnie 201,5 x 291,3 cm, Zamek Królewski w Warszawie – muzeum, fot. Andrzej Ring, Małgorzata Niewiadomska.
Mapa | dzieje.pl - Historia Polski

Na pamiątkę zwycięskiej Bitwy Warszawskiej, która była decydującym starciem w wojnie polsko-bolszewickiej, od 1992 r. obchodzimy 15 sierpnia Święto Wojska Polskiego. Z tej okazji w całej Polsce odbywają się uroczystości nawiązujące do tych wydarzeń.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie x237580121_4573064462711800_3806770489178577364_n-1024x683.jpg.pagespeed.ic.1PQFSa8Apk.webp
fot. Michał Niwicz, Jakub Szymczuk / KPRP

Uroczystości w Kaliszu

O godz. 12.00 odprawiona została msza św. w Kościele Garnizonowym w Kaliszu, po której uczestnicy udali się na cmentarz wojskowy na Majkowie. Druga część uroczystości odbyła się przy kaplicy majora Stefana Waltera, gdzie zostały złożone wiązanki kwiatów  i zapalone znicze pamięci. W wydarzeniu upamiętniającym bohaterów Bitwy Warszawskiej wzięła  udział asysta honorowa 17. Wielkopolskiej Brygady Zmechanizowanej, kompanii rozpoznawczej Ułanów Wielkopolskich.  W uroczystościach uczestniczyli samorządowcy, przedstawiciela władz mundurowych, kombatanci, harcerze, przedstawiciele organizacji społecznych i licznie zebrani mieszkańcy miasta.

Rektora – Komendanta Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości – gen. dr. Marcina Strzelca podczas uroczystości reprezentowali kpt. Dominik Zdunek oraz ppor. Norbert Andrzejewski.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 15.08.3-1024x576.jpg

Warszawa – Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”

Święto Wojska Polskiego obchodzono także na sportowo. W Warszawie odbył się Bieg Pamięci Żołnierzy Wyklętych „Tropem Wilczym”. Tegoroczna, dziewiąta edycja ze względu na pandemię – odbyła się dzisiaj, a nie 1 marca – w Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie banner_glowny_20210421_1.jpg
fot. https://tropemwilczym.org/

Patronat nad biegiem „Tropem Wilczym” objął prezydent RP  Andrzej Duda. W swym przesłaniu, odczytanym przez ministra Wojciecha Kolarskiego, zwrócił uwagę na to, że w tym roku największy bieg pamięci odbywa się 15 sierpnia. To Święto Wojska Polskiego, upamiętniające zwycięstwo nad bolszewikami w Bitwie Warszawskiej 1920 roku.

„Ta data również mówi nam wiele o losach Wyklętych–Niezłomnych. W istocie bowiem działania Sowietów wymierzone przeciwko Polsce i Polakom w okresie II wojny światowej – od wspólnej z III Rzeszą Niemiecką inwazji, przez ludobójstwo katyńskie i wywózki na Wschód, zwalczanie partyzantki AK–owskiej na Kresach i prześladowania uczestników akcji »Burza« aż po represje powojenne – były swoistą zemstą za klęskę, którą zadaliśmy im w wojnie 1920 roku. Wielu jej weteranów – współautorów tamtego wiekopomnego zwycięstwa – brało zresztą udział w zbrojnym oporze przeciwko sowietyzacji Polski oraz padło ofiarą terroru NKWD i UB” – napisał prezydent.

Święto Wojska Polskiego to doskonała okazja do uczczenia żołnierzy Rzeczypospolitej, jakimi byli walczący w antykomunistycznym powstaniu. Bohaterami tegorocznej edycji Biegu „Tropem Wilczym” są sanitariuszki i żołnierze Armii Krajowej – Lidia Lwow-Eberle „Lala”, Wanda Czarnecka-Minkiewicz „Danka”, Danuta Siedzikówna „Inka”, Marian Markiewicz „Maryl”, a także rotmistrz Witold Pilecki.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 1-21407.jpg
fot. IPN

W zależności od miasta, biegi odbyły się na różnych dystansach. Jeden wspólny to 1963 metry, nawiązujący do daty zamordowania przez komunistów ostatniego z wyklętych – Józefa Franczaka „Lalusia”.

Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości podczas biegu „Tropem Wilczym” reprezentował team w składzie: Marzanna Mańkowska, Paweł Szabłowski, Michał Różycki oraz Konrad Wierzbicki. Dla biegaczy SWWS był to sprawdzian formy fizycznej, ale przede wszystkim lekcja historii i patriotyzmu.

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 236403113_1808693259314642_8832596840669798997_n-1024x768.jpg
Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie 236670672_1808693279314640_1378457329257432995_n.jpg

Opracowanie: Zespół ds. public relations SWWS

Obrazek posiada pusty atrybut alt; plik o nazwie xas.jpg.pagespeed.ic.09lnLDfL88.webp