SWWS na Ogólnopolskiej Konferencji Ratowniczej, która otworzyła kampanię Społeczną “Służby”

Na nabrzeżu portu w Łebie na Pomorzu w sobotę 3 września br. odbyła się Ogólnopolska Konferencja Ratownicza połączona z Wielkim Piknikiem Ratowniczym oraz inaugurującą kampanii społecznej “Służby”.

Wydarzenie zorganizowało Dowództwo Operacyjne Rodzajów Sił Zbrojnych, Morska Służba Poszukiwania i Ratownictwa, Polska Agencja Żeglugi Powietrznej, Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości, Akademia Kaliska im. prezydenta Stanisława Wojciechowskiego, Ochotnicza Straż Pożarna w Łebie i Moose Productions

Patronat nad sobotnią konferencją objęli m.in. minister rodziny i polityki społecznej Marlena Maląg, sekretarz stanu w Ministerstwie Infrastruktury Marek Gróbarczyk i rzecznik praw dziecka Mikołaj Pawlak.

W trakcie konferencji odbyły się prelekcje, warsztaty, pokazy oraz ćwiczenia ratownicze, w tym z udziałem kołowego transportera opancerzonego “Rosomak” do ewakuacji medycznej, statków ratowniczych SAR i śmigłowców ratowniczych ASAR oraz prezentacje pojazdów i stoisk służb z całego kraju, w tym najbardziej oblegane stoisko Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości na którym została zaprezentowana ofertę edukacyjna Uczelni i pojazd konwojowy SW. Widzowie mogli zobaczyć także wodne psy ratownicze w akcji.

Podczas spotkania odbyły się prelekcje i wykłady znamienitych gości, patronów oraz specjalistów z zakresu ratownictwa. Zaprezentowane zostaną fragmenty programu “Służby”, który jest uwieńczeniem kampanii społecznej i pokazuje codzienną pracę oraz trud jaki wkładają ratownicy w trosce o nasze bezpieczeństwo.

Dla najmłodszych i młodzieży Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej oraz Biuro Rzecznika Praw Dziecka przygotowało specjalne miasteczko zabaw z konkursami, warsztatami i animacjami.

Wśród gości wydarzenia byli: dr Jan Mosiński – poseł na Sejm RP i minister, Mikołaj Pawlak – minister, Rzecznik Praw Dziecka, płk Jacek Gajda – szef Szefostwa Obrony Powietrznej w Dowództwie Operacyjnym Rodzajów Sił Zbrojnych, Edmund Głombiewski – wicestarosta lęborski, Przemysław Walc – Kierownik Cywilno – Wojskowego Ośrodka Koordynacji Poszukiwania i Ratownictwa Lotniczego Polskiej Agencji Żeglugi Powietrznej, nadbryg. Piotr Socha – Pomorski Komendant Wojewódzki PSP, Sebastian Kluska – dyrektor Morskiej Służby Poszukiwania i Ratownictwa SAR, brygadier Piotr Krzemiński – Komendant Powiatowy PSP w Lęborku, dr Michał Sopiński – prorektor ds. rozwoju Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości i Łukasz Mikołajczyk – dyrektor administracyjny Akademii Kaliskiej.

Wicestarosta lęborski Edmund Głombiewski odczytał list wystosowany na tę okazję przez Marlenę Maląg, Minister Rodziny i Polityki Społecznej. “Gotowość spieszenia na ratunek innym jest wpisana w etos wszystkich służb mundurowych, medyków, a także zawodowych i ochotniczych służb ratowniczych” – podkreśliła w liście minister Marlena Maląg.

“Dzisiejsze wydarzenie to prawdziwe święto szeroko rozumianego ratownictwa. To możliwość obserwowania służb w akcji. To też niepowtarzalna okazja, żeby przekonać się, ile trudu, umiejętności praktycznych i godzin ćwiczeń potrzeba, by sprawnie przeprowadzić poszukiwania zaginionych czy działania ratunkowe” – napisała szefowa resortu rodziny i polityki społecznej.

Zaznaczyła, że “sprawność służb ratowniczych, cywilnych i państwowych oraz policji, straży pożarnej, Wojsk Obrony Terytorialnej oraz operatorów centrów ratowniczych to jeden z fundamentów bezpieczeństwa”.