Szkolenie dla przedstawicieli samorządów terytorialnych powiatu kaliskiego

W dniu 13 kwietnia 2023 r. w Mikorzynie w ramach ćwiczeń dotyczących zarządzania kryzysowego i spraw obronnych zostało przeprowadzone szkolenie przez pracowników Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości dr. Jerzego Trocha oraz dr. Łukasza Romana. Szkolenie przeznaczone było dla wójtów, burmistrzów i starostów z powiatu kaliskiego oraz pracowników urzędów odpowiadających za kwestie bezpieczeństwa i obronności.

Obszar tematyczny szkolenia realizowanego przez pracowników SWWS dotyczył bezpieczeństwa antyterrorystycznego obiektów instytucji publicznych, a także konfliktów zbrojnych.

Szkolenie rozpoczął dr Jerzy Trocha omawiając zjawisko współczesnego terroryzmu, a także aspekty praktycznej profilaktyki antyterrorystycznej. Niniejsza problematyka jest szczególnie istotna zważywszy na podwyższony poziom zagrożenia terrorystycznego w Polsce czego przejawem są obowiązujące obecnie stopnie alarmowe (BRAVO, CHARLIE-CRP). Dlatego też pracownik Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie SWWS w formie warsztatów i konserwatoriów przeszkolił przedstawicieli samorządów z prowadzenia konwersacji z osobą zgłaszającą podłożenie urządzenia wybuchowego w urzędzie, identyfikacji podejrzanej korespondencji oraz postępowania z nią, a także właściwego reagowania na pozostawione bez opieki bagaże i pakunki. Dr Jerzy Trocha do realizacji szkolenia skorzystał z różnych narzędzi m.in. atrapy bomby w walizce czy technologii interaktywnej. Ponadto pracownik Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie SWWS zwrócił uwagę, iż urzędy oraz inne instytucje publiczne są szczególnie narażone na tego rodzaju niebezpieczeństwo.

W ostatniej części szkolenia dr Łukasz Roman w formie wykładu przedstawił obszar tematyczny związany z wojną i pokojem w XXI wieku. Przeprowadzone szkolenie spotkało się z dużym zainteresowaniem przedstawicieli samorządów oraz pracowników merytorycznych urzędów do spraw bezpieczeństwa i obronności. Była to również doskonała okazja do zapoznania uczestników szkolenia z ofertą studiów podyplomowych Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.