Szkolenie dla przedstawicieli władz samorządowych oraz naczelników urzędów miast

15 lutego 2024 r. w Konstancinie Jeziornej dr Jerzy Trocha z Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie AWS zrealizował wyjazdowe szkolenie dla władz samorządowych oraz naczelników urzędów miast. Problematyka kursu obejmowała bezpieczeństwo obiektów użyteczności publicznej.
Dr Jerzy Trocha zwrócił uwagę, iż dynamiczny rozwój technologiczny generuje również wzrost zagrożeń dla bezpieczeństwa ludności cywilnej. Miejscami szczególnie narażonymi na niebezpieczeństwa są miejsca publiczne, w których występuje znaczna liczba osób. Klient w centrum handlowym, kibic podczas meczu, uczestnik koncertu, pasażer oczekujący na pociąg na terenie dworca kolejowego stanowią potencjalny cel nie tylko dla drobnych przestępców trudniących się prostymi kradzieżami i rozbojami, ale także dla współczesnego terroryzmu. Do tego dochodzą zagrożenia pożarowe, a co za tym idzie także konieczność prowadzenia bezpiecznej ewakuacji ludności.
Pracownik Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie przedstawił skuteczne metody postępowania w sytuacji zagrożenia oraz możliwości wynikające z systemów zabezpieczeń technicznych znajdujących się w obiektach użyteczności publicznej. Ponadto dr Jerzy Trocha zaakcentował jak trudną dziedziną wymagającą znacznego wysiłku oraz zaangażowania wszystkich dostępnych sił i środków jest zapewnienie bezpieczeństwa w obiektach użyteczności publicznej.
Szkolenie było kolejnym spotkaniem w ramach realizowanych działań Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości z zakresu budowania bezpiecznych przestrzeni, w których to dr Jerzy Trocha prowadzi serię praktycznych kursów mających na celu podwyższenie poziomu bezpieczeństwa na poziomie lokalnym.