W dniach 7-9 lutego 2024 r. w Pruszkowie pracownik Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości dr Jerzy Trocha przeprowadził cykl szkoleń praktycznych z zakresu reagowania na zagrożenia o charakterze terrorystycznym w obiektach użyteczności publicznej.
Kurs skierowany był do dyrektorów szkół, nauczycieli, pracowników jednostek oświatowych oraz funkcjonariuszy straży miejskiej w Pruszkowie.
Terroryzm to zjawisko trudne do pokonania, dlatego też niezwykle ważne jest, aby nauczyć się z nim egzystować poprzez odpowiednie przygotowanie. Z uwagi na powyższe dr Jerzy Trocha omówił uczestnikom szkolenia zjawisko współczesnego terroryzmu oraz aspekty związane z praktyczną prewencją. Pracownik Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie AWS poprzez warsztaty i konserwatoria przeszkolił dyrektorów, nauczycieli, pracowników jednostek oświatowych oraz funkcjonariuszy straży miejskiej z m.in. prowadzenia konwersacji z osobą zgłaszającą podłożenie urządzenia wybuchowego w obiekcie, identyfikacji podejrzanej korespondencji oraz postępowania z nią, a także właściwego reagowania na pozostawione bez opieki bagaże i pakunki. Jednym z elementów kursu obejmował również sposób reagowania na zagrożenie związane z aktywnym strzelcem (active shooter).
Dr Jerzy Trocha w czasie szkolenia posłużył się różnymi narzędziami m.in. atrapą bomby w walizce i broni palnej czy technologią interaktywną. Ponadto pracownik Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie AWS zwrócił uwagę, iż szkoły oraz inne placówki oświatowe mogą stanowić potencjalne obiekty ataku. Kurs został zwieńczony wręczeniem certyfikatów dla jego uczestników.
W ostatnich latach Europa ponownie zmaga się z atakami terrorystycznymi wymierzonymi przede wszystkim w bezbronną ludność cywilną. Obecnie z całą odpowiedzialnością można wskazać, iż zjawisko terroryzmu stało się częścią życia państw Europy Zachodniej. Zagrożenie dotyczy przede wszystkim krajów multikulturowych, w których znaczna część imigrantów nie asymiluje się z miejscową ludnością będąc bardziej podatna na ekstremizmy. Warto zauważyć, iż w Polsce od rozpoczęcia wojny na Ukrainie poziom zagrożenia terrorystycznego jest podwyższony czego przejawem są wciąż obowiązujące stopnie alarmowe (BRAVO, CHARLIE-CRP).
Szkolenie wpisuje się w serię działań Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości z zakresu budowania bezpiecznych przestrzeni w wymiarze lokalnym i stanowi swoistą odpowiedź na zdefiniowane zapotrzebowania społeczne.