Tu kształcą się na bardzo wysokim poziomie kadry mundurowe – minister Przemysław Czarnek odwiedził w Kaliszu Szkołę Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości

W piątek, 25 marca br. Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek spotkał się ze społecznością akademicką Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości w Kaliszu. Rozmowy dotyczyły m.in. obecnej sytuacji za naszą wschodnią granicą, a także poszerzenia podstaw programowych edukacji dla bezpieczeństwa o elementy przysposobienia obronnego. Szef MEiN odwiedził również punkty opieki dziennej dla dzieci z Ukrainy, które zostały zorganizowane na terenie uczelni.

Szkoła Wyższa Wymiaru Sprawiedliwości będzie prowadzić kursy przygotowawcze dla nauczycieli. Nad szczegółami edukacji w tym zakresie pracują eksperci. Minister zapowiedział, że konkrety będą znane w ciągu kilku najbliższych tygodni.

– Wyższa Szkoła Wymiaru Sprawiedliwości to niezwykle ważny ośrodek akademicki. Spotkanie ze społecznością akademicką odbywa się w bardzo ważnym momencie sytuacji politycznej, militarnej, obronnej Rzeczypospolitej Polskiej – mówił szef MEiN podczas wizyty w Kaliszu.

Minister Przemysław Czarnek podkreślał wysoką jakość kształcenia: – Tu kształcą się na bardzo wysokim poziomie kadry mundurowe. Kształci się i wychowuje młodzież na funkcjonariuszy rozmaitych formacji, a w szczególności służby więziennej, ale także kształcą się prawnicy.

Ważnym punktem wizyty w Szkole Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości było spotkanie Ministra Edukacji i Nauki ze studentami tej uczelni. Szef MEiN rozmawiał z młodymi ludźmi na temat aktualnej sytuacji na Ukrainie. W dyskusji poruszono tematy związane z kwestiami bezpieczeństwa oraz problematyką uchodźców.

Podczas wizyty w Kaliszu szef MEiN odwiedził także punkty opieki dziennej dla ukraińskich dzieci, które prowadzą studenci. W tych punktach zorganizowano miejsce do zabaw i animacji dla najmłodszych uchodźców zza naszej wschodniej granicy.

– Gratuluję wszystkich inicjatyw, które tutaj widzieliśmy. Jest przedszkole, w którym świetnie bawią się dzieci, ale jest też miejsce zbiórki darów dla Ukraińców – mówił Minister Edukacji i Nauki. Szef MEiN podkreślał, że we wsparcie uchodźców z Ukrainy zaangażowana jest cała społeczność akademicka: – To jest wspaniałe świadectwo całej społeczności akademickiej.

Podczas rozmów Ministra Edukacji i Nauki z władzami uczelni poruszona została kwestia poszerzenia podstaw programowych edukacji dla bezpieczeństwa o elementy przysposobienia obronnego. Będą wśród nich m.in. zagadnienia związane z odpowiednim reagowaniem dzieci i młodzieży w sytuacji zagrożenia czy pierwszą pomocą.

Podczas konferencji zapowiedziano współpracę w zakresie kursów dotyczących edukacji dla bezpieczeństwa.

Od 1 września br. do ostatnich klas szkoły podstawowej i pierwszych szkół ponadpodstawowych wrócą najważniejsze elementy przysposobienia obronnego, wraz ze strzelaniem, wiedzą obronną i udzielaniem pierwszej pomocy – mówi minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek.

– Chodzi głównie o zachowanie się dzieci i młodzieży w sytuacji zagrożenia, reakcji na alarmy, syreny alarmowe, poszerzony zakres pierwszej pomocy, a także znajomość obsługi broni i możliwość strzelania na strzelnicy – tu mówimy o klasach pierwszych w szkołach ponadpodstawowych. W tym zakresie z doradztwa Rektora i instruktorów z tego ośrodka akademickiego będziemy korzystać – mówi minister.

Szef MEiN wskazywał na współpracę z Wyższą Szkołą Wymiaru Sprawiedliwości w tym zakresie i korzystanie z potencjału kadrowego uczelni: – Bardzo chętnie z doradztwa Pana Rektora i instruktorów z tego ośrodka akademickiego będziemy korzystać. Jest tutaj duży potencjał do tego, żeby wprowadzić w najbliższej przyszłości kursy przygotowawcze dla nauczycieli. Za tę gotowość Panu Rektorowi bardzo dziękuję. Gospodarzem konferencji był gen. dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości. Ze strony SWWS w konferencji udział wzięli: płk dr Leszek Kołtun, Prorektor SWWS ds. studenckich, kpt. Jacek Maciocha – Kanclerz SWWS.

Podczas wizyty w Kampusie Ministrowi wzięli udział między innymi: Jan Mosiński, Katarzyna Sójka –posłowie na Sejm RP, Krystian Kinastowski, Prezydent Kalisza i Grzegorz Kulawinek, Wiceprezydent Kalisza, Robert Gaweł, Wielkopolski Kurator Oświaty, prof. Andrzej Wojtyła, Rektor Akademii Kaliskiej.