„Sfinansowano ze środków Funduszu Sprawiedliwości, którego dysponentem jest Minister Sprawiedliwości”
W dniach 23-25 maja 2022 roku dr hab. prof. SWWS Beata Maria Nowak (kierownik projektu TMSA) oraz dr Łukasz Roman i mgr Maja Zawadzka (członkowie zespołu projektowego), uczestniczyli w XII Międzynarodowej Konferencji Naukowej: The 12th edition of the Electronic Monitoring Conference „Electronic monitoring and probation goals: a symbiotic relationship” (https://www.cep-probation.org/events/electronic-monitoring-conference-2022/), która odbyła się w dniach 23-25 maja 2022 r. w Helsinkach (Finlandia).
Podczas konferencji Zespół projektowy miał możliwość zaprezentowania cząstkowych wyników
i wstępnych wniosków z badań pilotażowych w ramach realizowanego projektu badawczego pn. „Pilotaż programu wdrażającego system transdermalnego monitorowania stężenia alkoholu (TMSA) u skazanych, którym udzielono czasowego zezwolenia na opuszczenie jednostki penitencjarnej w związku
z podejmowanym zatrudnieniem zewnętrznym w systemie bez konwojenta lub udzieloną przepustką”.
PIERWSZY DZIEŃ KONFERENCJI – 22 maja 2022 r.
Zaproszonych gości przywitał Willem van der Brugge – Sekretarz Generalny Confederation of European Probation (CEP). Tematem przewodnim 12 edycji konferencji dotyczącej monitoringu elektronicznego było ukazanie celów monitoringu elektronicznego oraz jego zastosowanie w probacji,
a także próba odpowiedzi na pytanie, w jaki sposób monitoring elektroniczny może wspierać praktyki kuratorskie oraz w jaki sposób inne technologie mogą pomóc osiągać cele probacyjne.
Następnie interesujące wystąpienia wygłosili: przedstawiciel Departamentu Polityki Karnej
i Prawa Karnego w Finlandii Ari-Pekka Koivisto – Dyrektor Generalny Departamentu oraz Pia Andersson – przedstawiciel Agencji Sankcji Karnych w Finlandii.
Wykład nt. ”Etyka i różne grupy użytkowników” wygłosiła prof. Anthea Hucklesby – profesor wymiaru sprawiedliwości w sprawach karnych i dyrektor School of Social Policy w University of Birmingham.
W czasie konferencji Zespół projektowy miał możliwość podjęcia rozmów z przedstawicielami firmy SCRAM Systems, którą współpracuje w ramach realizowanego projektu badawczego, w trakcie których omówiono analizę SMART etapu badawczego projektu, główne ustalenia badawcze, przygotowania agendy wyjazdu studyjnego Zespołu projektowego do Wielkiej Brytanii oraz kwestie organizacyjne, związane z planowaną na 25 października 2022 roku Międzynarodową Konferencją Naukową, poświęconą systemowi elektronicznego monitorowania skazanych w perspektywie penitencjarno-probacyjnej: doświadczenia
i perspektywy.
Po intensywnych obradach i burzliwej dyskusji podsumowującej pierwszy dzień Międzynarodowej Konferencji Zespół projektowy udał się na uroczystą kolację oraz zwiedzanie hotelu Katajanokka, znajdującego się w budynku byłego więzienia.
Pierwotnie otwarty jako więzienie okręgowe w Helsinkach i więzienie śledcze, główny budynek hotelu Katajanokka pochodzi z 1888 r., a najstarsza część została otwarta w 1837 r. W więzieniu mieszkali jego pierwotni najemcy aż do 2002 r. Po szeroko zakrojonych renowacjach i przebudowie, więzienie odrodziło się w maju 2007 roku w nowoczesny, wysokiej klasy hotel. Chroniony przez Fińską Narodową Radę Zabytków, główny korytarz, zewnętrzna powłoka i otaczające go ściany z czerwonej cegły przypominają dzisiejszemu gościowi liczne barwne i często tragiczne historie minionej epoki.
DRUGI DZIEŃ KONFERENCJI – 23 maja 2022 r
Drugi dzień konferencji rozpoczął się od wystąpienia nt. „Jakie nowe technologie są dostępne w celu wsparcia celów kuratorskich i monitoringu elektronicznego?, które wygłosili wybitni specjaliści w tym obszarze, Prof. Ioan Durnescu, Anne Hoeksema i Robyn Malan De Merindol z Ministerstwa Sprawiedliwości w Wielkiej Brytanii.
Podczas dyskusji w tej sesji plenarnej zwrócono szczególną uwagę na różne rozwiązania technologiczne. Podkreślono, że oraz częściej w ramach praktyki kuratorskiej wprowadzane są oprócz monitoringu elektronicznego również inne elementy w celu podniesienia wydajności i jakości usług probacyjnych. Są to między innymi:
- infrastruktura IT (sprzęt/oprogramowanie);
- digitalizacja procedur administracyjnych (administracja bez papieru);
- kompleksowe systemy informatyczne (cyfrowa sprawa sądowa) systemy zarządzania);
- aplikacje dla kuratorów i/lub kuratorów sądowych;
- otwarte dane;
- eksploracja dużych zbiorów danych;
- sztuczna inteligencja;
- wirtualna rzeczywistość;
- technologie komunikacyjne do komunikacji z kuratora z osobami dozorowanymi oraz do komunikacji wewnętrznej w agencji;
- tłumaczenia maszynowe/tłumaczenia ustne.
W dalszej części drugiego dnia konferencji miało miejsce wystąpienie prof. Mike Nellisa – profesora prawa karnego i wymiaru sprawiedliwości na Wydziale Prawa Uniwersytetu Strathclyde, nt. „Monitoringu elektronicznego, sztucznej inteligencji oraz praktyk kuratorskich”.
Prelegent podkreślił, że dane gromadzone za pomocą technologii monitorowania elektronicznego otwierają szereg potencjalnych zastosowań sztucznej inteligencji.
W przerwie pomiędzy sesją plenarną Zespół Projektowy miał okazję zapoznać się z ofertami
i prezentacją elektronicznego systemu monitorującego głównych firm i sponsorów niniejszej konferencji.
Podczas drugiego dnia Konferencji – 24 maja 2022 r. – realizowane były dwie sesje warsztatowe:
- 1 sesja warsztatowa: Elektroniczny monitoring
- 2 sesja warsztatowa: Sztuczna Inteligencja
W trzecim dniu Konferencji – 25 maja 2022 r. – kolejne dwie:
- 3 sesja warsztatowa: Monitorowanie alkoholu
- 4 sesja warsztatowa: Zaangażowanie personelu
W dalszej części drugiego dnia konferencji Zespół Projektowy wziął udział w jednej z czterech do wyboru sesji warsztatowej nt. „Elektronicznego monitoringu”, która dotyczyła istnienia dowodów na to, że środki wymiaru sprawiedliwości są stosowane w różny sposób w zależności od szeregu cech oskarżonego/sprawcy, takich jak płeć i wiek.
Podczas tej sesji warsztatowej uczestnicy mogli zdiagnozować różnice w sposobie wykorzystywania elektronicznego monitoringu dla różnych grup, oraz to w jaki sposób elektroniczny monitoring może mieć wpływ na różne grupy użytkowników.
Po intensywnych pracach w sesji warsztatowej oraz dyskusji podsumowującej drugi dzień Międzynarodowej Konferencji zespół projektowy udał się na uroczystą kolację do Scandic Marina Congress Center.
TRZECI DZIEŃ KONFERENCJI – 25 maja 2022 r.
Trzeciego i podsumowującego dnia Międzynarodowej Konferencji Naukowej w Helsinkach Zespół projektowy wziął udział w kolejnej sesji warsztatowej zatytułowanej „Transdermalne monitorowanie stężenia alkoholu”, podczas której zaprezentował cząstkowe wyniki i wstępne wnioski z badań pilotażowych pn. „Pilotaż programu wdrażającego system transdermalnego monitorowania stężenia alkoholu (TMSA) u skazanych, którym udzielono czasowego zezwolenia na opuszczenie jednostki penitencjarnej w związku z podejmowanym zatrudnieniem zewnętrznym w systemie bez konwojenta lub udzieloną przepustką”.
Podczas warsztatów omówiono szereg zagadnień związanych ze zdalnym monitorowaniem stężenia alkoholu, uwzględniając zalety i wady obecnie dostępnych rozwiązań (znaczniki, alkomaty, zamki samochodowe itp.) oraz potencjalne wymagania dla stosowania nowych technologii. Zidentyfikowano kwestie prawne, etyczne, medyczne i praktyczne wykorzystania nowych rozwiązań technologicznych oraz potencjał grup docelowych.
Podsumowaniem sesji warsztatowej była analiza zmian, które należy wprowadzić, aby udzielana była skuteczna pomoc osobom poddawanym zdalnemu monitorowaniu stężenia alkoholu.
Uroczystego podsumowania i przedstawienia wniosków końcowych z wszystkich sesji plenarnych
i sesji warsztatowych dokonali główni organizatorzy Międzynarodowej Konferencji Naukowej Confederation of European Probation w Helsinkach – Willem van der Brugge – Sekretarz Generalny CEP oraz Gerry McNelly – Prezydent Confederation of European Probation (CEP).
Serdecznie podziękowania kierujemy w stronę organizatorów Międzynarodowej Konferencji Naukowej Confederation of European Probation, a także dla firmy SCRAM Systems za możliwość udziału w tym wydarzeniu. Niniejsza Konferencja przyniosła pożądane efekty w postaci wymiany doświadczeń oraz nawiązania licznych kontaktów międzynarodowych, co bez wątpienia będzie skutkować bardzo dobrą współpracą Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości z europejskimi ośrodkami naukowymi.