Uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022 na Kampusie Mundurowym w Kaliszu

W dniu dzisiejszym na Kampusie Mundurowym SWWS w Kaliszu miała miejsce uroczysta inauguracja roku akademickiego 2021/2022.  Uroczystość poprzedziła Msza Św. w kościele garnizonowym w Kaliszu w intencji kadry dydaktycznej, studentów i całej Uczelni.

Po mszy świętej, uczestnicy udali się do Kampusu Mundurowego SWWS gdzie dokonała się oficjalna część uroczystości. Mistrzem Ceremonii był mjr Tomasz Barna, który uroczyście otworzył inaugurację. Pan Major przypomniał, że po raz trzeci w historii Służby Więziennej immatrykulowani zostaną studenci Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości, którzy po przyjęciu do służby kandydackiej i nadaniu stopnia szeregowego Służby Więziennej, już jako funkcjonariusze podjęli studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku Penitencjarystyka w służbie kandydackiej. Jest to wielkie wydarzenie dla Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości.

Po przemówieniu otwierającym inaugurację do sali uroczyście wkroczył orszak rektorski złożony z Rektora-Komendanta SWWS, prorektorów i pozostałych członków Senatu Uczelni. Po wkroczeniu orszaku Mistrz Ceremonii uroczyście zwrócił się do zebranych i zainaugurował uroczyste odśpiewanie hymnu państwowego w pełnej wersji, czterech zwrotek śpiewanych. Następnie na mównicę wszedł Jego Magnificencja Rektor-Komendant SWWS gen. dr Marcin Strzelec. Wygłosił on przemówienie inauguracyjne, w którym podkreślał znaczenie charakteru Uczelni oraz doniosłość uroczystości. Na koniec przemówienia padła tradycyjna formuła: Rok akademicki 2021/2022 uważam za otwarty.

Następnie odbyła się fundamentalna i najważniejsza dla całej ceremonii inauguracji część: immatrykulacja nowych studentów. Przeprowadził ją ppłk. dr Leszek Kołtun, Prorektor ds. studenckich. Studenci pierwszego roku powstali i wypowiedzieli rotę przysięgi. Następnie pasowania berłem rektorskim dokonał JM Rektor-Komendant. Po pasowaniu nowi studenci oficjalnie przyjęci zostali w poczet społeczności akademickiej. Zaraz po immatrykulacji odsłuchano hymnu „Gaude Mater Polonia”.

Pan Minister dr Marcin Romanowski, który z ramienia Ministerstwa Sprawiedliwości sprawuje nadzór nad Szkołą Wyższą Wymiaru Sprawiedliwości wystosował list, w którym zwrócił się do nowo przyjętych i mianowanych na funkcjonariuszy Służby Więziennej w służbie kandydackiej studentów.  W swoim liście zwrócił uwagę, że ich przyszłość związana z pełnieniem służby więziennej to nie tylko honor służenia państwu, ale i obowiązek posiadania rozległej wiedzy, określonych umiejętności i sprawności, którą zdobędą podczas tych studiów.

Podkreślił również znaczenie Służby Więziennej w Polsce słowami:
„SW to trzecia największa formacja mundurowa w Polsce i jako nowoczesny aparat bezpieczeństwa musi odpowiadać na wyzwania współczesnego świata. Temu służy wprowadzony nowy model kształcenia, nadający też służbie wizerunek nowoczesnej i prężnej organizacji – istotnej dla bezpieczeństwa obywateli, potrafiącej skutecznie i pozytywnie oddziaływać na jakość życia społecznego, w sposób zgodny z normami prawnymi i moralnymi.”
Na koniec listu Minister życzył wszystkim studentom pełnego zaangażowania w trudnej i niezwykle ważnej misji dla naszego Państwa. Za skierowane do nas słowa serdecznie Panu Ministrowi dziękujemy.

Później dr hab. Beata Maria Nowak, Prorektor ds. nauki wygłosiła wykład inauguracyjny na temat: „Innowacyjne zastosowania nowych technologii w penitencjarystyce”.
Na zakończenie uroczystości odśpiewano „Gaudamus igitur”. Tym samym zakończyła się uroczysta inauguracja roku akademickiego.

Nowym studentom gratulujemy i życzymy sukcesów!