Uroczystość ślubowania oraz mianowanie na funkcjonariuszy Służby Więziennej kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku Penitencjarystyka

4 września br. na Kampusie Mundurowym Akademii Wymiaru Sprawiedliwości odbyło się wielkie święto dla nowo przyjętych i mianowanych na funkcjonariuszy Służby Więziennej – kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku Penitencjarystyka.

Była to już piąta w historii Uczelni uroczystość złożenie ślubowania przez funkcjonariuszy w służbie kandydackiej. Młodzi ludzie będą realizować służbę kandydacką poprzez odbywanie studiów oraz wykonywanie zadań służbowych w jednostkach organizacyjnych.

– To wielkie święto dla całej naszej uczelni. Witamy Was w miejscu, w którym przez następne lata będziecie się kształcić, zdobywać szlify pod okiem najlepszych specjalistów Służby Więziennej, ludzi, dzięki którym w przyszłości staniecie się oficerami Służby Więziennej, przyszłymi elitami tej służby – powitał kandydatów dr Michał Sopiński, Rektor-Komendant Akademii Wymiaru Sprawiedliwości. – Dziś złożycie ślubowanie, będziecie przyrzekać na honor funkcjonariusza Służby Więziennej, żeby w przyszłości służyć Rzeczpospolitej Polskiej, postawą zawsze czynić zadość wymogom, jakie stawiane są funkcjonariuszom Państwa Polskiego. To wielkie wyzwanie i mam nadzieję, że mu podołacie. Że po opuszczeniu gościnnego Kalisza, w swoich jednostkach będziecie dobrymi specjalistami oraz ludźmi o właściwym światopoglądzie etycznym dla których służba Ojczyźnie będzie największym dobrem. Życzę tego wam i nam – pracownikom – podkreślił Rektor AWS.

Rotę ślubowania odczytał ppłk dr Mariusz Kuryłowicz, Prorektor ds. kształcenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Służby Więziennej.

Akty przystąpienia do Służby Więziennej oraz akty nadania stopnia szeregowego kandydatom wręczyli: dr Michał Sopiński Rektor-Komendant AWS, płk Piotr Sękowski Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej oraz ppłk Mariusz Kuryłowicz Prorektor AWS.

Nadrzędnym celem naszej Uczelni jest wykształcenie elity, przygotowanej do zajmowania stanowisk specjalistycznych i niższych stanowisk kierowniczych już na początku swojej oficerskiej kariery. Konsekwencją tych wysiłków jest otrzymanie w tym roku dwóch decyzji o nadaniu kategorii naukowej w dyscyplinach „Pedagogiki” i „Nauk o bezpieczeństwie”, którą przeprowadzało Ministerstwo Edukacji i Nauki wraz z Komisją Ewaluacji Nauki.

W czasie trwania studiów w służbie kandydackiej studenci będą skoszarowani na terenie Kampusu Mundurowego Akademii Wymiaru Sprawiedliwości, a uczelnia zapewni im bezpłatne wyżywienie, zakwaterowanie i umundurowanie. Studenci otrzymają również uposażenie, którego wysokość uzależniona będzie od posiadanego stopnia SW.

Podczas uroczystości odczytane zostały listy gratulacyjne od:

– dr. Marcina Romanowskiego, Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości;

– kontradmirała prof. dr. hab. Tomasza Szubrychta, Rektora-Komendanta Akademii Marynarki Wojennej im. Bohaterów Westerplatte w Gdyni;

– Michała Zielińskiego, Wojewody Wielkopolskiego.

W uroczystości wzięli udział zaproszeni goście: Zastępca Dyrektora Generalnego Służby Więziennej – płk Piotr Sękowski, Komendant Służby Ochrony Państwa – płk Radosław Jaworski, Dyrektor Zarządu 14 Szkolenia Służby Ochrony Państwa – kpt. dr Tomasz Goryca, Przewodniczący Rady Miasta Kalisza – Tadeusz Skarżyński, ks. kanonik Jarosław Kołodziejczyk, duszpasterz Akademicki Diecezji Kaliskiej – ks. Sebastian Kąkol, Komendant Miejski Państwowej Straży Pożarnej w Kaliszu – st. brygadier Tomasz Polak, Komendant Powiatowy Państwowej Straży Pożarnej w Ostrowie Wlkp. – st. brygadier Jacek Wiśniewski, Komendant Miejski Policji w Kaliszu – insp. Dariusz Bieniek, Komendant Powiatowy Policji w Ostrowie Wlkp. – insp. Piotr Wilkowski, Komendant Placówki Straży Granicznej w Kaliszu – ppłk Straży Granicznej Robert Kaczmarek, Szef Wojskowego Centrum Rekrutacji w Kaliszu – ppłk Przemysław Bojarczuk, Dyrektor Aresztu Śledczego w Ostrowie Wlkp. – ppłk Waldemar Zaremba, Komendant Straży Miejskiej w Kaliszu – Mateusz Suliga oraz Sławomir Zieliński z Ośrodka Kultury Leśnej w Gołuchowie oraz Agnieszka Korotczuk – Dyrektor Zespołu Szkół Ekonomicznych w Kaliszu, a także funkcjonariusze i pracownicy Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Cała społeczność akademicka Akademii Wymiaru Sprawiedliwości życzy nowo przyjętym do służby funkcjonariuszom sił i motywacji do ofiarnego i pełnego zaangażowania w wykonywanie codziennych obowiązków służbowych, powodzenia podczas tej trudnej służby na rzecz drugiego człowieka oraz pamięci o przyświecających naszej służbie wartościach.