Uroczystość ślubowania oraz przyjęcia na funkcjonariuszy Służby Więziennej kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku Penitencjarystyka

Dzisiejsza uroczystość ślubowania oraz przyjęcia na funkcjonariuszy Służby Więziennej kandydatów na studia stacjonarne pierwszego stopnia na kierunku Penitencjarystyka  rozpoczęła się od przemówienia Rektora-Komendanta WSKiP – ppłk. dr. Marcina Strzelca. Oprócz studentów oraz ich rodzin, w uroczystości udział wzięło liczne grono zaproszonych gości. Wśród nich znaleźli się przedstawiciele władz państwowych i Parlamentu Rzeczypospolitej Polskiej, duchowieństwa, władz wojewódzkich, samorządowych, wymiaru sprawiedliwości, a także reprezentanci służb mundurowych oraz instytucji naukowych. W uroczystym przyjęciu kandydatów do służby uczestniczył Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Sprawiedliwości dr Marcin Romanowski. W swoim przemówieniu zaznaczył, że bycie funkcjonariuszem Służby Więziennej to misja i działanie na rzecz dobra wspólnego, zaś  powołana Uczelnia, przez Ministerstwo Sprawiedliwości, jest wielkim przełomem i kamieniem milowym w kształceniu całej kadry więziennictwa. Wyraził nadzieję, że nowo przyjęci funkcjonariusze będą bardzo dobrze przygotowani do różnorodnych wyzwań oraz oczekiwań służby. Słowa roty ślubowania, stanowią zwieńczenie kilku etapów rekrutacji, które musieli przejść kandydaci, aby wstąpić w szeregi służby kandydackiej w Służbie Więziennej. Odbywali oni między innymi rozmowy kwalifikacyjne, zdawali testy psychologiczne i sprawnościowe. Każdy z nowo przyjętych kandydatów może pochwalić się również nieposzlakowaną opinią oraz doskonałym zdrowiem. Nowo przyjęci funkcjonariusze już dziś  pod okiem wykwalifikowanej i doświadczonej kadry akademickiej WSKiP rozpoczynają kurs przygotowawczy, który potrwa do 24 sierpnia br. Po jego ukończeniu,  zdobędą wiedzę i umiejętności niezbędne do wypełniania słów złożonej przysięgi.

Uroczystość stała się okazją  również do powierzenia obowiązków na stanowiskach kierowniczych Uczelni. Funkcję Prorektora WSKiP objął – mjr dr Leszek Kołtun. Służba kandydacka, którą dziś rozpoczęli funkcjonariusze jest pierwszą tego typu formą przyjęcia w Służbie Więziennej. Jej powstanie ma na celu przygotowanie personelu więziennego do realizacji zadań wynikających z ustawy o Służbie Więziennej. Wprowadzony nowy model kształcenia przyczyni się do zmiany wizerunku Służby Więziennej – jako nowoczesnej i prężnej organizacji – istotnej dla bezpieczeństwa obywateli, potrafiącej skutecznie oddziaływać pozytywnie na jakość życia społecznego, w sposób zgodny z normami prawnymi i moralnymi. Dzisiejsze wydarzenie zapisuje się zarówno na  kartach historii Służby Więziennej, szkolnictwa wyższego oraz  miasta Kalisz, którego tradycje szkoleniowe związane z tak rozpoznawalnym na mapie penitencjarnej miejscem – będą kontynuowane i rozwijane.

Oprac.: Karolina Kostera, Konrad Wierzbicki.