VIII edycja Ogólnopolskiego Konkursu „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”. W trosce o patriotyczne wychowanie młodzieży.

Obchodzony 1 marca Narodowy Dzień Pamięci Żołnierzy Wyklętych został ustanowiony przez Sejm w 2011 r. z inicjatywy śp. prezydenta Lecha Kaczyńskiego. Symboliczna data nawiązuje do wydarzeń z 1 marca 1951 r. Tego dnia w więzieniu na warszawskim Mokotowie wykonano wyrok śmierci na siedmiu członkach niepodległościowego i antykomunistycznego IV Zarządu Głównego Zrzeszenia „Wolność i Niezawisłość”: Łukaszu Cieplińskim, Adamie Lazarowiczu, Mieczysławie Kawalcu, Józefie Rzepce, Franciszku Błażeju, Józefie Batorym i Karolu Chmielu.

Obchodom Narodowego Dnia Pamięci Żołnierzy Wyklętych towarzyszy wiele wydarzeń o charakterze edukacyjnym i kulturalnym. Jednym z nich jest Ogólnopolski Konkurs „Żołnierze Wyklęci – Bohaterowie Niezłomni”, którego podsumowanie VIII edycji odbyło się w Lublinie w dniu 8 kwietnia 2019 roku. Idei konkursu przyświeca nieustanne wzbogacanie i pogłębianie wartości wychowania patriotycznego i społecznego z możliwie najszerszym zaangażowaniem różnych środowisk, w tym akademickich.

W tegorocznej  edycji konkursu wzięło udział 1067 prac uczniów szkół podstawowych i średnich oraz klas gimnazjalnych.

Laureaci konkursu otrzymali nagrody i wyróżnienia, które w imieniu Rektora-Komendanta Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie ppłk dr Marcina Strzelca przekazał  Kanclerz Uczelni kpt. Piotr Sękowski.