W dniach 6-7 marca przedstawiciele Szkoły Wyższej Wymiaru Sprawiedliwości uczestniczyli w VIII Europejskim Kongresie Samorządów w Mikołajkach.
Hasłem tegorocznej edycji było – „Nowa solidarność dla nowej epoki”.
Europejski Kongres Samorządów (EKS) został zorganizowany przez Instytut Studiów Wschodnich, który jest także organizatorem Forum Ekonomicznego w Karpaczu.
Pandemia i wojna w Ukrainie w tragiczny sposób zakończyły starą epokę. Nowa epoka wymaga pogłębienia współpracy, zrozumienia i budowania solidarności ponad podziałami. Aby państwo było silne i skuteczne niezbędnym są silne i sprawne samorządy. To właśnie one najlepiej sprawdzają się w sytuacjach kryzysowych, biorąc na siebie ciężar niespodziewanych wydarzeń takich jak kryzys uchodźczy czy pandemia. To one muszą zareagować pierwsze i to one rozumieją potrzeby lokalnych mieszkańców, na nie także spada ciężar zarządzania oraz wprowadzania reform społecznych. Nie ma ani jednej sfery życia społecznego i gospodarczego, w którą samorząd nie byłby w pewnym stopniu zaangażowany. Spośród wielu ról jakie spełniają samorządy należy uwypuklić także konieczność budowania porozumienia lokalnego, regionalnego, państwowego oraz międzynarodowego. To właśnie samorządy niejednokrotnie inicjują projekty, które przeradzają się następnie w rozwiniętą współpracę międzynarodową. O konieczności budowania nowego, sprawnego i solidarnego samorządu w nowej epoce rozmawialiśmy podczas VIII Europejskiego Kongresu Samorządów.
Nasi przedstawiciele wzięli udział w następujących wystąpieniach:
- prof. dr hab. Tomasz Kośmider, Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie w panelu „ Jak zadbać o wysoki poziom bezpieczeństwa w samorządzie”. W panelu udział wzięli także Michał Góra (CEO Alfavox Software), Wojciech Kotowicz (Profesor z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie) oraz Roman Smogorzewski (Prezydent Miasta Legionowo). Moderatorem dyskusji był Pan Jacek Sierak (Profesor, Kierownik Zakładu Finansów Samorządu Terytorialnego, Szkołą Główna Handlowa w Warszawie)
- dr Michał Sopiński, Prorektor ds. rozwoju, w panelu „Jak wykorzystać potencjał szkół wyższych do rozwoju regionów”. W panelu udział wzięli także: Giorgi Abasziszwill (Dyrektor Działu Polityki Ekonomicznej, Geocase Think tank z Gruzj), Erkan Erdemir (Rektor z Uniewersytetu „New York” w Tiranie), Keklik Gezalova (Wicederektor Zachodniokaspijskiego Uniwersytetu w Azerbejdżanie) oraz Jerzy Andrzej Przyborowskie (Rektor z Uniwersytetu Warmińsko-Mazurskiego w Olsztynie). Moderatorem panelu był Pan Roman Sobiecki – prorektor ds. rozwoju z Szkoły Głównej Handlowej w Warszawie).
Uczestnikiem, a zarazem panelistą i moderatorem był również profesor Jarosław Szczepański z Instytutu Nauk Prawnych SWWS.
EKS to miejsce wymiany poglądów i pogłębiania współpracy, którego gośćmi są liderzy polskich i europejskich samorządów, ale także polityki centralnej i międzynarodowej, biznesu, nauki, kultury, mediów i organizacji pozarządowych.
Kongres składał się z 12 ścieżek tematycznych – obejmujących ponad 170 paneli dyskusyjnych, warsztatów, wykładów i prezentacji raportów oraz 2 sesji plenarnych, a także wydarzeń kulturalnych.
Misją Kongresu jest budowanie platformy porozumienia różnych środowisk, uwrażliwianie odbiorców na tematy społeczne, ekonomiczne, budowanie konsensu, czerpanie ze wzajemnych doświadczeń i wyznaczanie trendów rozwoju europejskiej samorządności oraz współpracy samorządów z pozostałymi sektorami życia społecznego.