Wybitni przedstawiciele nauki wyróżnieni medalami „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”

Minister Edukacji i Nauki Przemysław Czarnek wręczył medale „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”.
Srebrnym Medalem Sapientia et Veritas odznaczony został prof. dr hab. Tomasz Kośmider, Brązowymi Medalami Sapientia et Veritas zostali odznaczeni dr Piotr Baczar, dr Wiesław Zawadzki, ppłk dr Mariusz Paweł Kuryłowicz.
Odznaczenia są przyznawane za szczególne zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej lub organizacyjnej.

– Był zwyczaj, że przez wiele lat również naukowcom wręczano medal Komisji Edukacji Narodowej. Medal Komisji Edukacji Narodowej to rzeczywiście wielka wartość i on pozostaje i zawsze będzie go można wręczać. Uznaliśmy, że trzeba ustanowić coś, co rzeczywiście będzie podkreślało szczególne zasługi dla nauki polskiej. Dlatego został ustanowiony medal Sapientia et Veritas”, mądrość i prawda. Bo w istocie o to chodzi w nauce. Chodzi o to, by szukać prawdy. Jeśli nauka miała by być czymś, co nie prowadzi do prawdy, czy przeszkadza w odkrywaniu prawdy, to nie będzie żadną nauką – mówił minister Przemysław Czarnek podczas uroczystości.

Szef resortu edukacji i nauki zwrócił uwagę, że osoby nagrodzone medalami to wybitni naukowcy i specjaliści w różnych dziedzinach. – Dziś na sali mamy wybitnych przedstawicieli nauki, czyli tych, którzy ogromnie przyczynili się do tego, żeby społeczeństwo, świat mogło odkryć prawdę. Państwa osiągniecia naukowe właśnie taki cel mają i takie zadanie spełniają – dodał minister.

Wyróżnieni naukowcy i instytucje

Za szczególne za zasługi dla szkolnictwa wyższego i nauki, w tym za wybitne osiągnięcia w zakresie działalności naukowej, dydaktycznej oraz organizacyjnej Złotym Medalem Sapientia et Veritas zostali odznaczeni:

• prof. dr hab. n. med. Łukasz Jan Szumowski, Dyrektor Narodowego Instytutu Kardiologii,

• prof. dr hab. Paweł Jan Cięszczyk, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Jędrzeja Śniadeckiego w Gdańsku,

• ks. prof. dr hab. Mirosław Kalinowski, Rektor Katolickiego Uniwersytetu Lubelskiego Jana Pawła II,

• prof. dr hab. Andrzej Tadeusz Klimek, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego im. Bronisława Czecha w Krakowie,

• prof. dr hab. Bartosz Molik, Rektor Akademii Wychowania Fizycznego Józefa Piłsudskiego w Warszawie,

• prof. dr hab. n. med. Waldemar Mieczysław Wierzba, Dyrektor Państwowego Instytutu Medycznego MSWiA,

• prof. dr hab. Jan Żaryn, Dyrektor Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej im. R. Dmowskiego i I.J. Paderewskiego,

• dr hab., prof. UJ, Leszek Janusz Korporowicz,

• prof. dr hab. Andrzej Tadeusz Niedzielski,

• prof. dr hab. Andrzej Witold Nowak,

• dr hab., prof. UMK, Ulrich Schaaf,

• Instytut Fizjologii i Patologii Słuchu,

• Instytut Józefa Piłsudskiego w Ameryce.

Srebrnymi Medalami Sapientia et Veritas zostali odznaczeni:

• prof. dr hab. n. med. Ewa Maria Augustynowicz-Kopeć,

• dr hab. Karol Dobrzeniecki, prof. UMK,

• prof. dr hab. n. med. Iwona Hus, Kierownik Kliniki Hematologii w Państwowym Instytucie Medycznym MSWiA,

• dr hab. inż. prof. PŚk, Bożena Maria Kaczmarska,

• prof. dr hab. Tomasz Grzegorz Kośmider, Dyrektor Instytutu Nauk o Bezpieczeństwie Akademii Wymiaru Sprawiedliwości,

• prof. dr hab. Dariusz Maciej Kupisz,

• prof. dr hab. n. med. Krzysztof Mucha,

• dr n. med. Marek Migdał, Dyrektor Instytutu „Pomnik – Centrum Zdrowia Dziecka”,

• prof. dr hab. n. med., Grażyna Maria Rydzewska-Wyszkowska,

• dr hab. n. med. Marek Krzysztof Sawicki,

• prof. dr hab. Bronisław Włodzimierz Sitek,

• dr hab., prof. uczelni, Paweł Skibiński, Zastępca dyrektora ds. naukowych Instytutu Dziedzictwa Myśli Narodowej,

• Robert Szaj, Dyrektor TVP Nauka,

• prof. dr hab. Igor Tsependa,

• prof. dr hab. n. med. Irena Maria Walecka-Herniczek.

Brązowymi Medalami Sapientia et Veritas zostali odznaczeni:

• dr Remigiusz Kopoczek, Wiceprezes ds. Badawczych Centrum Łukasiewicz,

• dr hab. inż Sandra Paszkiewicz, prof. ZUT

• dr hab. Iwona Sawulska,

• dr hab., prof. WSGE, Magdalena Sitek, Rektor Wyższej Szkoły Gospodarki Euroregionalnej im. Alcide De Gasperi w Józefowie,

• dr hab. n. med. Anna Szymańska,

• Piotr Jacek Ziółkowski, Dyrektor Generalny Głównego Urzędu Miar,

• dr Piotr Baczar,

• dr hab. Wiesław Piotr Kraiński, prof. UMK,

• dr Wiesław Zawadzki,

• dr Patryk Tomaszewski,

• ppłk dr Mariusz Paweł Kuryłowicz, Prorektor ds. kształcenia i doskonalenia zawodowego funkcjonariuszy Akademii Wymiaru Sprawiedliwości.

Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas”

Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” (łac. mądrość i prawda) posiada trzy stopnie – złoty medal, srebrny i brązowy. Umożliwia to uhonorowanie kandydata do odznaczenia odpowiednio do jego zasług lub osiągnięć. Może być on przyznany m.in. osobom zasłużonym dla nauki i szkolnictwa wyższego, w tym także nieposiadającym obywatelstwa polskiego, uczelniom, fundacjom, instytutom badawczym, stowarzyszeniom. Medal może być nadany także pośmiertnie.
Medal „Zasłużony dla Nauki Polskiej Sapientia et Veritas” nadaje Minister Edukacji i Nauki z własnej inicjatywy lub na wniosek m.in.:

• innego ministra kierującego działem administracji rządowej;

• kierownika urzędu centralnego;

• wojewody;

• organu jednostki samorządu terytorialnego;

• przewodniczącego KPN;

• władz statutowych instytucji przedstawicielskich środowiska szkolnictwa wyższego i nauki, organizacji społecznych, stowarzyszeń, reprezentatywnych organizacji związkowych lub reprezentatywnych organizacji pracodawców;

• ambasadora, kierownika przedstawicielstwa dyplomatycznego, stałego przedstawicielstwa przy organizacji międzynarodowej lub urzędu konsularnego Rzeczypospolitej Polskiej.

Żrodlo: https://www.gov.pl/web/edukacja-i-nauka/wybitni-przedstawiciele-nauki-wyroznieni-medalami-zasluzony-dla-nauki-polskiej-sapientia-et-veritas1