Mieszkania funkcjonariuszy Służby Więziennej -pierwsza monografia naukowa WSKiP

Nakładem Wydawnictwa Instytutu Wymiaru Sprawiedliwości oraz Wyższej Szkoły Kryminologii i Penitencjarystyki w Warszawie ukazała się pierwsza monografia naukowa Uczelni autorstwa Macieja Okrasy pt.: „Mieszkania funkcjonariuszy Służby Więziennej”.

Opracowanie powstało na podstawie wcześniejszej publikacji autora wydanej w 2012 r. przez Centralny Ośrodek Szkolenie Służby Więziennej w Kaliszu – skrypt akademicki pt. „Komentarz do przepisów rozdziału 18 ustawy o Służbie Więziennej”.

Przedmiotem niniejszej publikacji jest wszechstronne i szczegółowe omówienie problemów dotyczących realizacji świadczeń mieszkaniowych funkcjonariuszy Służby Więziennej wynikających ze stosowania aktualnych przepisów prawa. Blisko dziewięcioletni okres obowiązywania ustawy z dnia 9 kwietnia 2010 r. o Służbie Więziennej i zebrane doświadczenia, dotyczące przyznawania przysługujących uprawnień, stanowią doskonały moment na dokonanie w tym zakresie szerszej analizy jej przepisów, orzecznictwa sądowego oraz wskazanie metod praktycznego rozwiązywania problemów.

Poniżej pierwsze recenzje publikacji:

„Praca ma logiczną i przejrzystą strukturę. Autor odnosi się wprost do treści omawianych przepisów, popierając swoją argumentację głównymi poglądami judykatury. Zwrócić należy uwagę, że Autor nie unika konfrontacji ze stanowiskiem wyrażonym w szczególności w niektórych wyrokach Sądu Najwyższego, uzasadniać przy tym swoje zdanie odrębne w sposób wyczerpujący, z uwzględnieniem wieloletniej praktyki w zakresie stosowania ustawy o Służbie Więziennej…”.

dr Włodzimierz Bendza, Uniwersytet Warszawski

„Maciej Okrasa w znakomity sposób uzupełnia to, co w ustawie jest niedomówione. Bardzo czytelnie, z powołaniem się na najnowsze orzecznictwo (w tym sądów pracy) wyjaśnia kwestie budzące wątpliwości wśród adresatów norm prawnych. Jego wykład jest nie tylko kompletny, ale również bardzo przejrzysty i klarowny”.

mgr Michał Zoń, Dyrektor Biura Prawnego CZSW

„Monografia stanowi interesujące i kompleksowe omówienie przepisów dotyczących realizacji świadczeń mieszkaniowych funkcjonariuszy Służby Więziennej i jest owocem wnikliwej ich interpretacji. Sam pomysł szerokiego zakresu opracowania podjętej problematyki w formie kompendium wiedzy wyjaśniającego aspekty prawne uprawnień do lokalu mieszkalnego funkcjonariuszy Służby Więziennej zasługuje na uznanie. Recenzowana monografia ma zarówno duże walory naukowe, jak i praktyczne  oraz stanowi interesującą ofertę dla szerokiego
kręgu odbiorców”.

ppłk dr Marcin Strzelec, Rektor-Komendant WSKiP