Psychopedagogiczne konteksty wykonywania kary pozbawienia wolności

Sławomir Grzesiak (red.)

Praca ta jest pozycją niezwykle wartościową nie tylko z punktu widzenia opisu przedmiotu badania, ale przede wszystkim z powodu zgromadzenia w niej opracowań dokonanych w większości przypadków przez naukowców – praktyków, czynnych funkcjonariuszy Służby Więziennej. (…) Tworzy komplementarny obraz współczesnych problemów związanych z wykonywaniem kary pozbawienia wolności. (…) Refleksje teoretyczne i analizy empiryczne zaprezentowane w przedmiotowej pracy, mogą być źródłem wielu inspiracji, zarówno teoretycznych i badawczych, jak również metodycznych. Wszystkie opracowania zamieszczone w ocenianej monografii odbieram jako pożyteczne utwory, wzbogacające wiedzę na temat psychopedagogicznych uwarunkowań kary pozbawienia wolności oraz służące praktycznemu, penitencjarnemu działaniu. dr hab. Beata Maria Nowak, prof. WSKiP Praca (…) porusza bardzo ważne problemy polityki penitencjarnej. Zaprezentowane tematy mogą nie tylko poszerzyć wiedzę czytelnika o zjawiskach występujących w instytucji totalnej jaką jest więzienie, ale również zainspirować do podjęcia badań, gdyż życie w takiej instytucji zmienia się tak, jak w całym społeczeństwie. (…) Stanowi bardzo interesujące i niezwykle potrzebne studium wiedzy o problemach więziennictwa, a także różnych programach oddziaływania na skazanych odbywających karę pozbawienia wolności. Z pracy tej będą mogli korzystać nie tylko przyszli pracownicy zakładów karnych czy aresztów śledczych, ale również psycholodzy, pedagodzy, socjolodzy zajmujący się resocjalizacją i pomocą osobom opuszczającym zakłady karne. dr hab. Aleksandra Szymanowska, prof. AEH.

Część I. Możliwości i ograniczenia indywidualizacji odziaływań penitencjarnych

Agnieszka Nowogrodzka, Konrad Kulawik
Decyzja klasyfikacyjna jako podstawa prowadzenia zindywidualizowanych oddziaływań penitencjarnych

Karolina Grzywińska-Aleksandrowicz